Jak działa laboratorium kryminalistyczne?

Jak działa laboratorium kryminalistyczne?

Kryminalistyka to popularny kierunek studiów. Po jego ukończeniu miejscem pracy może stać się np. laboratorium kryminalistyczne. Nie każdy odnajdzie się w takim zawodzie. Niezbędne są odpowiednie predyspozycje takie jak odpowiedzialność, spryt, spostrzegawczość, umiejętność logicznego i analitycznego myślenia. Na terenie Poznania funkcjonuje Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych Analityks. W Zakładzie Chemii, Badań Materiału Biologicznego, Badań Pisma i Dokumentów oraz Lingwistyki i Psychologii przeprowadza się interdyscyplinarne ekspertyzy i badania. 

Czym zajmuje się laboratorium kryminalistyczne?

Laboratorium kryminalistyczne wykonuje najróżniejsze testy i badania, aby wystawić rzetelną i niepodważalną opinię. Uzyskane wyniki wykorzystuje się na sali sądowej. Technicy zajmują się m.in. badaniami biologicznymi i fizykochemicznymi, fonoskopijnymi, lingwistycznymi, grafologicznymi i lingwistycznymi.  

Spektrum możliwości, aby zdobyć dowody i informacje jest imponujące. Specjaliści mogą wykonać chemiczną analizę krwi, oka, moczu lub włosów. Badają pisma i dokumenty, także teksty zamieszczane w Internecie. Przeprowadzają analizy pisma ręcznego i badania na wariografie. Wykonują analizy pożarów, paliw, gazów, olejów i smarów. Pomagają w prawidłowym konstruowaniu tez dowodowych.

Z laboratorium współpracują biegli sądowi. Nowoczesny sprzęt i metody pracy ułatwiają wykonywanie precyzyjnych ekspertyz. Istotna jest terminowość, indywidualne podejście do każdego problemu, systematyczność oraz cierpliwość.